Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017

Ξύπνησε αργά και δεν πρόλαβε – Νέα ήττα για Παναιτωλικο 1-2 από τον Πλατανιά

Αποτυχιών συνέχεια για τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Χάβου μετά την βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό έχασε και από τον Πλατανιά στην έδρα της με 2-1 που ανέδειξε τις πολλές και χτυπητές αδυναμίες των «κίτρινων». Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με  σχήμα 4-3-3 με τον Μπράβο να κάνει το ντεμπούτο του σαν αμυντικός μέσος . Στα άκρα έπαιξαν ο Ρόσα και ο Λόπεζ και πίσω από τον Μαρκόφσκι ο Πάουλο. Φαίνεται ότι ο Ρότσα κερδίζει την μάχη με τον Τσοκάνη στην θέση του αριστερού αμυντικού.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά όμως δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν κυρίως με σουτ έξω από την περιέχει. Ο Πλατανιάς με τον Παράσχο να συμπληρώνει 500 ματς σε επίπεδο Σουπερ Λίγκ, έκλεισε έξυπνα τους χώρους και δεν άφησε τον Παναιτωλικό να κάνει το παιγνίδι του.
Αξιοποίησε τις αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές ο Μανούσος κέρδισε και αξιοποίησε το πέναλτι που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 55΄, όταν ο Καρυπίδης εκμεταλλεύτηκε κακή αμυντική λειτούργα του Παναιτωλικού σε εκτέλεση κόρνερ. Μετά το γκολ η αντίδραση του Παναιτωλικού δεν ήταν καλή και μέχρι το 80’, όταν σκοράρει δεν είχε δημιουργήσει προϋποθέσεως για γκολ.
Μετά το γκολ του Ρέι οι γηπεδούχοι πίεσαν χωρίς να φτάσουν στην ισοφάριση .  Οι αριθμοί δείχνουν Παναιτωλικό κακώς είχε 21 τελικές ενώ  7  του Πλατανιά.ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6′: Κόρνερ για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε εκτελεί και υπάρχει επιθετικό φάουλ στον Κυριακίδη.

13′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Λουίς Ρότσα σουτάρει και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ από τον Σωτηρίου.
14΄: Το κόρνερ εκτελείται με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν δύο φορές. Ο Μπανανά σώζει σε σουτ του Κούσα έπειτα από γύρισμα του Μαρκόβσκι.
21′: Ο Πλατανιάς προσπαθεί να περιορίσει όλους τους χώρους προς τα μετόπισθεν και ο Παναιτωλικός επιδιώκει ν’ αναπτύξει επιθετικές πρωτοβουλίες.
24′: Καλή ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Μανούσος πήρε τις κόντρες από τον Χαντάκια και σέντραρε για τον Σίγκνεβιτς που αστοχεί με κεφαλιά!
25′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Άτσαλο διώξιμο του Μπανανά και ο Μάρκος Πάουλο σουτάρει δυνατά για να διώξει ο Μάρκος Πάουλο!
26′: Πέναλτι για τον Πλατανιά στο οποίο υποπίπτει ο Χαντάκιας ανατρέποντας τον Μανούσο. Σωστή η υπόδειξη.

27′: ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά! Ο Μανούσος εκτελεί εύστοχα στη δεξιά γωνία του Κυριακίδη!
31′: Κίτρινη κάρτα στον Κλέσιο για αγκωνιά στον Γιορέντε.
36′: Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο για αγκωνιά στον Χαντάκια.
39′: Κόρνερ για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε εκτελεί και ο Μανούσος παίρνει την κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
42′: Κόρνερ για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε εκτελεί και ο Κυριακίδης διώχνει τη μπάλα.
56% – 44% η κατοχή μπάλας
9(3) – 3(1) οι τελικές προσπάθειες
53′: Κόρνερ για τον Παναιτωλικό! Ο Γιορέντε διώχνει πάνω στη γραμμή μετά την εκτέλεση του Φάρλεϊ Ρόσα και την προβολή του Χαντάκια.
 ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά με κεφαλιά του Καρυπίδη!
ΓΚΟΛ 0-2  για τον Πλατανιά με κεφαλιά του Καρυπίδη έπειτα από εκτέλεση του Γιορέντε! Ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά – πάσα στο πρώτο δοκάρι!
58′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Φεντερίκο Μπράβο περνά ο Άλβαρο Ρέι. Αμφότεροι έκαναν ντεμπούτο στη Σούπερ Λίγκα.
60′: Κόρνερ για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε εκτελεί πάνω στον Κλέσιο που παραχωρεί πλάγιο άουτ.
63′: Σουτ του Μάρκος Πάουλο εκτός περιοχής πάνω στον Σωτηρίου.

64′: Κίτρινη κάρτα στον Κάργα για φάουλ στον Μαρκόβσκι.
64′: Εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλο, απελπιστικά άουτ.
65′: 14(5) – 4(2) οι τελικές
Κόρνερ: 5-4
66′: Δυνατό σουτ του Σίγκνεβιτς πάνω στον Κυριακίδη.
65′: 14(5) – 4(2) οι τελικέςΚόρνερ: 5-4
68′: Κόρνερ για τον Πλατανιά από τον Γιορέντε με τον Σίγκνεβιτς να παίρνει την κεφαλιά άουτ.
69′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Ντιέγκο Λόπες περνά ο Δημήτρης Παπαδόπουλος.
74′: Τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτρομάνος αντικαθιστά τον Κλέσιο.
75′: Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Μανούσου περνά ο Αποστολόπουλος.
76′: Κίτρινη κάρτα στον Γιορέντε για σκληρό φάουλ στον Κουτρομάνο.
ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-2 με σκόρερ τον Ρέι

81′: ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό Ο Άλβαρο Ρέι περνά από τέσσερις παίκτες του Πλατανιά και πλασάρει ψύχραιμα στην αριστερή γωνία του Σωτηρίου για το 1-2!
83′: Σουτ του Ρόσα στα σώματα και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.
84′: Από μία κίτρινη σε Σίγκνεβιτς και Κουτρομάνο.
85′: Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μαραγκός αντικαθιστά τον Στανισάβλιεβιτς.
88′: Δεξί βολέ του Ρόσα, άουτ.
89′: Τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντεβέσα αντικαθιστά τον Γιορέντε.
+4′ καθυστερήσεων
90+1′: Κόρνερ για τον Παναιτωλικό με τον Μαρκόβσκι να παίρνει την κεφαλιά, άουτ σε εκτέλεση του Ρέι.